reklama

3 príklady, ako aj v zdravotníctve sa dá preraziť kvalitným obsahom

Už nemusíte pracovať v reklame alebo médiách, aby sa ku vám dostal pojem “natívna reklama”. Tento reklamný formát sa stáva čoraz populárnejší.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (0)

Dokonca pred časom aj britský komik John Oliver mal o nej špeciálny diel. Pre tých, ktorí sú príliš leniví kliknúť si na link, to zhrniem svojimi slovami: Ide o reklamný formát, ktorý je umiestnený medzi bežný obsah na stránke, na ktorej sa nachádza. Napríklad reklama vo vašom FB feede je ukážkovým príkladom natívnej reklamy.

Pod natívnu reklamu spadá aj tzv. sponzorovaný obsah, ktorý nápadne pripomína product placement v televízii. S tým rozdielom, že natívna reklama sa stáva bežnou súčasťou obsahu, ktorý vzniká v mienkotvorných aj bulvárnych médiách na svete.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Aké sú výhody oproti bežnej reklame na internete?

Je ich viacero. Zatiaľ čo bannerová reklama sa dá jednoducho odfiltrovať adblockom, natívna reklama je súčasťou obsahu, preto sa nedá len tak odblokovať.

Ďalším príkladom je reklama na mobile. Keďže je obrazovka mobilných telefónov výrazne menšia, z pochopiteľných dôvodov sa na ňu zmestí aj menej bannerovej reklamy. Natívna reklama s tým zápasiť nemusí, jej formáty sú často na mobiloch ako ryba vo vode.

Ak ste čakali, že súčasťou tohto blogu o reklamu budú aj percentá a štatistiky, dočkali ste sa!

V porovnaní s bannerovou reklamou, natívna reklama vytvára o 9% väčšiu náklonnosť (afinitu) k značke, o 18% väčšiu motiváciu ku kúpe a o 52% väčší zásah - ľudia ju vidia častejšie. Fanúšikovia štatistík klikajte tu.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Toľko k úvodu, teraz k k jadru veci

Nie je náhoda, že v dnešnom výbere je jeden príkladov z New York Times. Ich T-Brand studio tvorí asi najkvalitnejšiu natívnu reklamu na svete. (Mimochodom, ich plánom do roku 2020 je priniesť tržby až 800 miliónov dolárov iba na natívnej reklame.)

Buzzfeed a Zyrtec

Buzzfeed ako priekopník natívnej reklamy priniesol kampaň pre Zyrtec, liek, ktorý pomáha alergikom, aby prežili jar bez kýchania. Do svojich typických listiclov prirodzene zapracovali message, že so Zyrtecom vás alergia nechytí nepripravených.

V prvom článku ilustrovali život ľudí s alergiami cez šteniatka. Nič nie je viac Buzzfeed ako toto. Článok tu.

V druhom článku priniesli 12 typov spolupracovníkov, s ktorými už každý mal čo dočinenia. Vybrali také typy, ktoré priamo súvisia s kýchaním a podobne. Článok tu.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

V treťom článku vybrali 15 najhorších momentov, kedy si človek ôže kýchnuť a ilustrovali ich vtipnými gifkami. Aj v tomto článku bol na záver reklamný message. Článok tu.

Obrázok blogu

T Brand Studio a Philips

Táto prípadová štúdia je skvelým príkladom, keď sa natívna reklama uchopí ako dlhšie trvajúci koncept. Philips je jeden z popredných výrobcov medicínskej techniky, no mnoho ľudí pri návšteve lekára zrejme neuvažuje nad značkou prístroja či firmou, ktorá zariadenia dodáva.

Séria článkov sa v tomto prípade zamerala na problémy s dýchaním, spojené nepríjemným chrápaním či chronickými chorobami respiračného traktu.

Články sa prvom rade zamerali na ľudské osudy, ktoré za týmito problémami stoja. Až v druhom rade boli prezentované riešenia Philipsu.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Téma bola uchopená formou videa aj longformového článku, ktorý využil všetky technické prostriedky, ktoré pri publikovaní článkov využíva aj redakcia New York Times. V kvalitne spracovanom texte o problémoch s dýchaním a o tom, ako technológie týmto pacientom pomáhajú, boli použité infografiky, video a interaktívne prvky.

Spolupráca medzi T Brand Studio (oddelenie The New York Times Company pre natívnu reklamu) a Philipsom je skvelou ukážkou aj pre vytvorenie špeciálnej sponzorovanej sekcie, ktorá prepojila brandovaný obsah so súvisiacimi redakčnými článkami, ktoré na túto tému v minulosti publikovala redakcia New York Times.

Vznikla tak užitočná, veľmi špecificky zameraná sekcia s jasným posolstvom: Humanizing Healthcare

Čítajte tu.

Obrázok blogu

Forbes a Aflac

Pri tejto spolupráci išlo o natívnu reklamu, ktorá priamo nezasahovala do obsahu. Vznikla sponzorovaná sekcia, ktorá komunikovala témy o budúcnosti zdravotníctva, s tým, že klient do obsahu nijak nezasahoval. Klient sa pri obsahu tejto kampane objavil iba pomocou bannerov.

Sekcia bola rozdelená na 3 časti:

Digitálne zdravie s témami: Ako aplikácia proti nespavosti pomáha zamestnancom a zamestnávateľom alebo “Baby Boomers” a dôchodcovia potvrdzujú, že existuje trh s nositeľnými technológiami

Start-upy: Šanca na investíciu pre start-up zaoberajúci sa imunoterapiou alebo Ako jeden investor pomáha ďalšej generácii tých, ktorí dokážu riešiť problémy

Benefity a zdravie v práci: Ako zdravo je vo vašej kancelárii? alebo Náklady na zdravie zamestnancov a zamestnávateľov rastú, ale pomalšie

Všetky články zo sekcie čítajte tu.

Obrázok blogu
SME Creative

SME Creative

Bloger 
  • Počet článkov:  13
  •  | 
  • Páči sa:  0x

Obsahová a kreatívna agentúra. Náš tím novinárov a copywriterov pomáha značkám vytvárať kvalitný a originálny obsah na mieru každému klientovi. Viac nájdete na našom webe - http://creative.sme.sk. Zoznam autorových rubrík:  NezaradenéSúkromné

Prémioví blogeri

Lucia Šicková

Lucia Šicková

4 články
Juraj Hipš

Juraj Hipš

12 článkov
Karolína Farská

Karolína Farská

4 články
Matúš Sarvaš

Matúš Sarvaš

3 články
Monika Nagyova

Monika Nagyova

295 článkov
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu